Wybaczenie - Klucz do spełnionego życia

Rodzina, zadbane dzieci, zaradna mama, odnoszący sukcesy ojciec. Myślę że nie muszę tego szczegółowo wyjaśniać, bo tak właśnie wygląda idealna rodzina.

To szlachetne zadanie, zrównoważony cel, wielka sprawa. Realizacja tego projektu wymaga dużo pracy, dyscypliny, a cała rodzina musi wspólnie wyruszyć w podróż życia. Wspólny cel, podróż oparta o miłości, spójności i szacunek. 

Rodzice dają z siebie wszystko, skupiają się na swoich dzieciach. Nie, nie tęsknią za statusem, który często, choć nie zawsze świadomie, mogliby osiągnąć dzięki wybitnym osiągnięciom swojego potomstwa? 

Czego na pewno chcą, żeby ich potomstwo miało się lepiej w przyszłości od nich. Tak wlasnie oto chodzi, rodzice robią to wyłącznie z miłości. Ale niestety często podróż traci fundament miłości i uczucia i często prowadzi do obelg, niesprawiedliwości i jednostronnych oczekiwań i celów. 

Kontuzje, rany i blizny często są efektem projektu idealnej rodziny i towarzyszą nam przez lata, nawet w dorosłym życiu. Ponieważ większość urazów zdarza się tutaj, w rodzinach. Te małe i te duże. Tutaj zdarzają się urazy, które kształtują, deformują i spowalniają. Są częścią Ciebie.

Co można zrobić, żeby pozbyć się urazów z dzieciństwa? Czy zemsta na winnych z tamtych czasów, na przykład poprzez świadome karanie ich lekceważeniem, próbując w zamian urazić jest rozwiązaniem? Być może tak, ale przyjemność jest krótkotrwała. Ponieważ każdy, kto krzywdzi drugiego z zemsty, będzie wtedy jeszcze bardziej myślał o niesprawiedliwości, której doznał, i będzie mniej zdolny o tym zapomnieć. Zemsta nie pozbywa ran i blizn z przeszłości, a raczej poprzez zemstę problem zajmuje coraz więcej miejsca w życiu. Zemsta nie może przywrócić sprawiedliwości ani nie może z mocą wsteczną cofnąć tego, co wydarzyło się w przeszłości.


Ale jeśli zemsta nie może pomóc, jakie jest rozwiązanie, kto może je dać? Nikt inny jak ty. Tylko ty! Każdy, kto naprawdę chce uporać się z urazami psychicznymi, których doznał, musi nauczyć się przebaczać, by uwalniać się z roli ofiary. 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przebaczenia, zapraszam do regularnego odwiedzania mnie.


Autor: Beata Jurasz