Świadomy przegląd: wyciągnij wnioski z przeszłości na przyszłość!

Czy należysz do osób, które nieustannie angażują się w coś nowego, w nowe projekty i rozwijasz wspaniałe wizje na przyszłość?

Czy jesteś kimś, kto kieruje spojrzenie w przeszłość, i patrzysz tam z przerażeniem i nie spokojem.
W rzeczywistości możesz zaprzyjaźnić się ze zmianą, z sukcesem, z osiągniętym celem.

Ukierunkowany przegląd roku może wiele zdziałać, z jednej strony pomoże ci odpuścić to, co się wydarzyło, a z drugiej dostarczy cennych informacji na temat przyszłych projektów, marzeń, planów na nadchodzący okres.

Dla wielu czas na „dobre intencje” dopiero się zaczyna. Zaczyna się czas na wszystkie rzeczy, których już nie chcesz robić, które chcesz inaczej lub lepiej w tym roku zrobić.

Zanim jednak zaczniesz robić plany na przyszłość, warto przyjrzeć się minionym 12-tu miesiącom.

Jakich lekcji mogłam/-em się nauczyć? Co poszło dobrze, a co nie - i co najważniejsze, dlaczego tak a nie inaczej tak było?

Co chcę odpuścić i co chcę przenieść na następny poziom?

Oceniając w ten sposób swój miniony rok, uzyskasz przydatny wgląd w to, gdzie jesteś, gdzie chcesz być i jak możesz się tam dostać.

Na początku tak jak na załączonej karcie pracy skoncentruj się na pozytywach

Uwaga !!! Nie popełniaj błędu podkreślając jako pierwsze to, czego wciąż Ci brakuje, co jest rzekomo niedoskonałe lub po prostu denerwujące. Raczej skieruj swoją energię na to, co chcesz rozwijać.

Aby zacząć od dobrego uczucia radości i wdzięczności, zacznij od skierowania wzroku na wszystkie rzeczy, które osiągnąłeś i osiągnąłeś w ciągu ostatniego roku.

Niech działa na Ciebie bogactwo pozytywów w Twoim życiu, poklep się po ramieniu za swoje sukcesy i przemiany oraz świadomie dostrzegaj to, co już jest piękne. To niezawodnie zapobiega złudzeniom i nadmiernemu skupianiu się na tym, co mniej było przyjemne.

Na końcu tekstu znajdziesz kartę pracy do pobrania.
Wydrukuj załączoną kartę i zapisz swoje odpowiedzi.

Jednak powinniśmy przyjrzeć się w następnym kroku temu co było mniej przyjemne.

Spójrz na to, co negatywne i co było wyzwaniem.

Niektóre z wydarzeń w minionym roku były prawdopodobnie krępujące, bolesne, przerażające, przygnębiające lub otrzeźwiające.

Niezależnie od tego, czy jesteś zbyt świadomy tych rzeczy, czy wolisz je ignorować, warto je ponownie zbadać i wyciągnąć z nich naukę.

Uwaga ! Oczywiście nie z każdej lekcji można się czegoś nauczyć lub zdobyć doświadczenie na przyszłość. Smutne doświadczenia, takie jak rozstania lub śmierć, zwykle po prostu ranią i muszą zostać przetworzone i odpuszczone w spokoju.

Zwróć uwagę na te raczej negatywne fakty, ale nie trzymaj się ich za mocno. Jednak to, co możesz zrobić inaczej, to sposób radzenia sobie z tymi samymi problemami w przyszłości.

Odłóż na bok pytanie „dlaczego” coś Ci się przydarzyło, ale zamiast tego zadaj sobie zorientowane na przyszłość pozytywne pytanie o to, „jak” chcesz pozytywnie wykorzystać to doświadczenie w przyszłości.

Po przypomnieniu sobie pozytywów i negatywów z minionego roku, jeszcze łatwiej będzie ci dokonać kompleksowej oceny swojej obecnej sytuacji. 

Teraz możesz połączyć wszystkie indywidualne ustalenia z corocznego przeglądu w ogólny obraz
i wykorzystać go do stworzenia planów i projektów na nowy rok. Formuła jest tak prosta, jak skuteczna: Powtarzaj lub kontynuuj rzeczy, które przyniosły ci dobro i odniosły sukces. Spróbuj zminimalizować czynniki stresogenne w swoim życiu, które zostały zidentyfikowane i ucz się na błędach, zachowując się inaczej w podobnych sytuacjach w przyszłości.

https://todobryplan.pl/collections/planery/products/podsumowanie-roku

 

 


Autor: Beata Jurasz