Jak zaplanować swój dzień, aby wypełnić go energią

 „Jeśli kiedykolwiek zamierzasz cieszyć się życiem – teraz jest na to czas – nie jutro, nie za rok. Dzisiaj powinno być zawsze najwspanialszym dniem”. Thomas Dreier

Planowanie dnia może być postrzegane jako mało ekscytujące zadanie.

Ale to jest zupełnie złe spojrzenie!

Jak zaplanować swój dzień?

Ci, którzy planują swój dzień, mogą być wyjątkowo produktywni. Na tym nie kończą się zalety planowania. Przez planowanie dnia uzyskujesz czas i swobodę, z której mogą powstać nowe, kreatywne pomysły i czas, by je konkretnie przeanalizować i te najlepsze zrealizować. Wszystkie zadania powinny być właściwie przemyślane – to pozwoli Ci dążyć do realizacji stopniowo. Zrób plan na następny dzień i zadbaj o to, by ściśle się go trzymać. Pamiętaj jednak, by w twoim harmonogramie znalazło się tyle obowiązków, ile dasz radę zrealizować. Stawianie sobie poprzeczki zbyt wysoko może tylko Cię zniechęcić i sprawi, że każde odstępstwa od planu będą kolejnymi porażkami.

Mało tego! Dzięki dobrze przemyślanemu i zaplanowanemu dniu możemy wcześniej i bardziej zrelaksowani zakończyć zadania i zająć się miłymi dla nas sprawami, takimi jak miłość, sport, czy planowanie i realizowanie własnego lukratywnego biznesu. Plan dnia ma przede wszystkim służyć temu, aby zadania były zrealizowane, a nie tylko zapisane. Jeśli chcemy mieć czas na ważne dla nas rzeczy, powinniśmy zacząć planować. W ten sposób możemy uporządkować nasze codzienne zadania i aktywności. To również sposób, aby o wszystkim pamiętać i o niczym ważnym nie zapomnieć.

Planowanie dnia – praktyczne porady

Warto pamiętać o tym, że wszyscy mamy tyle samo czasu w ciągu dnia. Ty, ja, ten z pierwszego miejsca z listy najbogatszych ludzi na świecie, mama piątki dzieci albo student dwóch kierunków. Każdy. Cała sztuka polega na tym, by wszystko dobrze poukładać. I najlepiej planować poprzedniego dnia dzień nadchodzący. 

Gdy rano wstajesz, Twoje myśli krążą wokół tego, co musisz zrobić przez resztę tego dnia. Jeśli to tylko kilka drobnych zadań, jeszcze nie problem. Problem robi się wtedy, gdy rozpoczynamy dzień, a przed nami cała masa zadań. Rodzice, studenci, wszyscy, którzy ponoszą odpowiedzialność, ci prowadzący mały lub wielki biznes, i ci, którzy chcą coś osiągnąć w życiu, wiedzą teraz, co mam na myśli. I ten, kto ma nieuporządkowany przebieg swojego dnia, ten sam sobie produkuje stres. Niestety, to nie jest ten pozytywny stres, który pobudza nas do działań, z których czerpiemy tę szczytową wydajność. To ten stres, który powoduje cierpienie, ten stres, który ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wtedy wpadamy w błędne koło, które nas blokuje i powoduje jeszcze większe zdenerwowanie.

Wyjściem z tego jest zaplanowanie swojego dnia. Oczywiście nie w jakiś tam sposób, tak po prostu. Najlepiej z metodą.

Plan dnia – skuteczny sposób na sukces

Jeśli zaplanujemy nasz dzień, nie musimy zajmować się tym, co musimy zrobić, tylko wykonywać po prostu według planu nasze zadania. To tworzy przestrzeń w naszej głowie i uwalnia zasoby. Kto zaplanuje swój dzień, odciąża nie tylko swoją pamięć roboczą, ale i wzmacnia swoją pewność siebie, poczucie własnej wartości, gdyż nie ulega w wyniku popełnionych błędów lub zapomnianych i niewykonanych zadań negatywnej ocenie innych.

W Twoim planie dnia powinny znaleźć się nie tylko zadania do wykonania, ale również zaplanowane spotkania. Taki podział obowiązków pozwoli Ci na efektywniejsze zarządzanie czasem.

Umiejętne zarządzania czasem

Gdy jako pracownik jesteś w stanie efektywnie zaplanować swój dzień, osiągasz suwerenność i zaufanie swojego pracodawcy, co często ma wpływ na Twoje wynagrodzenie i awans. Możliwość samodzielnego planowania swojego dnia ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości, to daje ekstremalny kop motywacyjny, który dodaje nam pozytywną energię przez cały dzień. To ma wpływ na nas i na nasze otoczenie. Jesteśmy pozytywnie postrzegani i doceniani.

Właściwa organizacja

Dobrze zorganizowany dzień jest warunkiem sukcesu zawodowego szczególnie dla osób prowadzących własny biznes, freelancerów i tych, dla których wynagrodzenie bazuje na prowizji. Im bardziej brakuje szefa lub kierownika, który powie, co ktoś musi zrobić do upływu końca dnia, tym trudniej. Jeśli ktoś z własnej organizacji i motywacji nie uzyskuje wyników, pojawia się mały problem. Za mało pieniędzy!

Więcej wolnego czasu

Kto zaplanuje swój dzień i ma strukturę, ma także więcej wolnego czasu. Tego naprawdę wolnego czasu. Nie musi myśleć o tym, czego nie zrobił do końca i jak nie wykonane zadania może wplatać w następny dzień, albo jak wytłumaczy to swoim bliskim, że coś nie jest gotowe. To powoduje, że trzeba się z czegoś tłumaczyć i czuć się winnym. Ci, którzy zaplanowali swój dzień, mogą oddać się szybciej relaksowi, regeneracji, odpoczynkowi i temu, co lubią robić, co sprawia im satysfakcję. To, co chcieli i zaprojektowali na początku swojego dnia zrobić, zostało wykonane. Dzięki temu, że to zrobili, zaplanują następny dzień z łatwością, a ich codzienność stanie się piękną, efektywną i pełną pasji przestrzenią. 

To dobry plan.

Życzę Ci pięknego dnia :) 
Beata 

Pod linkiem znajdziesz plan dnia do wydruku:
https://todobryplan.pl/collections/zestawy/products/plan-dobrego-dnia-do-wydruku-gratis

 

 


Autor: Beata Jurasz